Otomobillerde Far Ayarının Önemi

Kış mevsiminin gelişiyle birlikte havalar erkenden kararmaya, buna bağlı olarak görüş mesafesi zorlaşmaya başladı.

Zorlaşan görüş mesafesi ise hem sürücüleri zorluyor, hem de yazın eksikliği mazur görülen araç aksamlarını önemli hale getiriyor. Bu nedenle araç bakımı ve tamiri tam olsa dahi sürüş öncesinde aracın bazı aksamlarının gözden geçirilmesi gerekiyor. Ayarı gözden geçirilmesi gereken otomobil aksesuarlarının başında araba farları geliyor.

Farların önemi, özellikle gece araç kullanılacağı zaman ön plana çıkıyor. Araç farları, hem yolu hem de sürücüleri görebilmek için doğru ayarlanmalı ve far temizliği ihmal edilmemelidir. Far ayarına geçmeden önce farlarla ilgili merak edilenleri yanıtlamakta fayda var.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Oto Farlatıyla İlgili Merak Edilenler

Far Tipleri Neler?

Her otomobilde 3 çeşit far bulunur. Bunlar; sis farı, kısa ve uzun fardır.

Far Değişimi Nasıl Yapılır?

Araç farını değiştirmek için kaputu açın ve farın bulunduğu yerdeki vidaları çıkarın. Vidaları çıkardıktan sonra farı ve farın arkasında bulunan mandalı çıkarın. Bu adımlar far değişimi için yeterli olacaktır.

Far Değişimi Kaskoyu Etkiler mi?

Far değişimi herhangi bir kaza veya arızadan kaynaklıysa, kaskonuzu etkileyip-etkilemeyeceğini sigorta şirketine sormalısınız. Kaskonuz hasarsızlık indirimini içeriyorsa, far değişimi kaskonuzu etkilemeyecektir.

Far Ayarı Nasıl Yapılmalı?

Aracınızın farı sarsıntıdan veya çeşitli nedenlerden dolayı zamanla bozulabilir. Bu durumlarda yapılacak en doğru şey yetkili servislerin yardımıyla far ayar cihazlarını ayarlattırmaktır. Servise gidecek zamanınız yoksa, bir kaç basit adımla far ayarını kendiniz de yapabilirsiniz.

Bunun için ilk yapılması gereken şey aracınızı düz ve görüş alanınızın rahat olduğu bir duvarın önüne park etmektir. Aracınızı park ettikten sonra farlarını yakın ve farın içindeki ışık yüksekliğini 75 cm’ye ayarlayın. F ile gösterilen noktaların en yüksek aydınlattığı yerden 16 cm aşağıda ve aynı dikey eksende olmalıdır. Farlar gösterilen yükseklikten farklı bir aydınlatma yapıyorsa, ayar düğmesi ile ışığın yüksekliğini ayarlayabilirsiniz. Yatay ayar için araç genişliğini duvarda işaretleyin, ışığın 16 cm’ye yükselişini sağlamak için yatay ayar düğmesini döndürün. Yine sağ farın aracınızın izdüşümü içindeki ışık yüksekliğinin de 75 cm olması gerekir.

Araç aksamları, güvenli sürüş çin gereklidir ancak yeterli değildir. Bu yüzden araç sigortalarınız olmadan yola çıkmayın. En uygun araç sigorta fiyatları için Sigortam.net'e gelin, aracınızın güvencesini daha fazla geciktirmeyin. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 telefonda sigortanızı yaptırın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL