Patlamayan Lastik Geliyor!

Lastik patlaması, ne kadar deneyimli ve bilgili olursa olsun her sürücü üzerinde bir strese neden olur. Özellikle yoğun bir trafiğin ortasında veya kötü hava şartlarında aracınızın lastiği patladıysa, sakin bir tavır sergilemek oldukça güç oluyor. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak isteyen sürücüler, lastik patlamasına engel olmanın yollarını aramaya başlıyor.

Peki, size bütün bu stresinizi sonlandıracak lastiklerin piyasaya sürüleceğini söylesek? Evet, tüm sürücülerin hayali; patlamayan, havaya ihtiyaç duymadan kullanabileceğiniz tekerlekler yakında hayal olmaktan çıkıp aracınızın parçaları olacak.

Sürücülerin hiç patlamayacak ve değişimle uğraştırmayacak oto lastiği hayalini gerçekleştirmek isteyen üreticiler, uzun zamandır bir çalışma yapıyordu. Bu firmalardan biri olan Michelin, bu amaçla ürettiği Tweel isimli lastiklerini test ediyordu, bu testler artık tamamlandı ve Michelin üretime başlanacağını duyurdu. Tweel’in yakın zamanda üretimine başlanacak ancak otomobil sahipleri henüz bu lastikleri kullanamayacak. Çünkü; henüz yüksek hızda istenen performansı gösterecek kadar sağlam değil. Şimdilik sadece belli inşaat araçlarının kullanabileceği Tweel, birkaç sene içerisinde de binek otomobiller için uygun hale getirilecek.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Yani, bir süre daha lastik alırken ve kullanırken daha titiz davranmak zorundayız. Tweel lastikler uygulamaya konulana kadar lastik alırken ve kullanırken nelere dikkat edeceğiz, hatırlamaya ne dersiniz?

Otomobil Lastiklerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lastik seçiminde ‘’Hangi lastik markaları ve modelleri tercih edilmeli?’ sorusu, ilk başta yer alan sorular arasında bulunuyor. Onlarca markanın sunduğu yüzlerce model, çeşitlilik imkanı sunsa da sürücülerde kafa karışıklığı yaratabiliyor. Peki, çeşitliliğin fazla olduğu lastik seçimlerimizde neleri göz önünde bulundurmalıyız?

 • Lastikler, otomobilin zemin ile temasını sağlayan tek ve en önemli noktadır. Bu nedenle lastik seçimi, kalite bazlı değerlendirilmelidir. Kullanıcılar güvenlik talimatlarını ve kullanıcı tavsiyelerini dikkate almalıdır. Kullanıcı tavsiyeleri için forum yazılarını dikkate almanızı öneririz.
   
 • Güvenlik talimatlarıyla ilgili aşağıdaki detayları göz önüne almanızı tavsiye ederiz.
   
 • Lastik seçimi, araç üreticisinin önerdiği ekipmanlara uyumlu yapılmalıdır. (ebat, yük ve hız değerleri)
   
 • Teknik nedenlere bağlı olarak aynı aks üzerinde aynı tipte lastik kullanımı da zorunludur ve araç performansını doğrudan etkileyecek bir detaydır.
   
 • Bir lastiğin kullanıcıların beklentisini karşılaması için kullanılacağı koşullara da dikkat edilmelidir. 
   
 • Lastik kullanımında ise bazı noktalara özellikle dikkat edilmelidir.

Lastiklerin Kullanımı
 

 • Lastiğin sınırlarını aşabilecek hareketlerde bulunmayın. (aşırı yük yüklenmesi, aşırı hız yapılması)
 • Araçta yapılan yanlış ayarlamalar, lastiğin performansını olumsuz etkileyebilir.
 • Yanlış ve özensiz kullanımı, aracın bazı parçalarının erken aşınmasına sebebiyet verebilir.

Patlamayan lastik üretilmiş olsa da hasarsız kazanın garantisi yok, bu yüzden kasko sigortanız olmadan trafiğe çıkmayın. En uygun araba kasko fiyatlarına ulaşarak kaskonuzu yaptırmak için dilerseniz Sigortam.net’in online kasko formunu dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL