Riski Yüksek Olan Sektörlere Sigorta Sürprizi! | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Riski Yüksek Olan Sektörlere Sigorta Sürprizi!

Hazine Müsteşarlığı’nın yaptığı bir değişiklik sayesinde artık riskle karşılaşma olasılığı yüksek olan sektörlerde faaliyet gösteren şirketler de kendilerini sigortalatabilecek.

Ülkemizde yangınların fazla yaşanıyor olması özellikle kimyasal, plastik, ambalaj gibi sektörlerde hizmet veren şirketleri tedirgin ediyordu. Bu sektörlere yönelik sigorta teminatı da olmadığı için büyük sıkıntı yaşıyorlardı. Hazine Müsteşarlığı bu sıkıntıyı gidermek amacıyla Olağandışı Riskler Yönetim Merkezi’ni kurdu.

Bu kurum idaresi ise 5 yıl süreyle GRC Howden Reasürans Brokerliği’nda olacak. Bu sayede şirketler sigorta yaptırabilecek. Teminatlar ise 25 milyon doları geçemeyecek. Eğer geçiyorsa Swiss Re’nin onayı alınacak.

 

Alınmayan Önleme Yüksek Prim

Konuyla ilgili açıklama yapan Zurich Sigorta Genel Müdürü Yılmaz Yıldız, sigorta şirketlerinin bünyesinde risk mühendislerinin bulunduğunu ve bu kişilerin yangının çıkma sebeplerini araştırdığını söyledi. Genellikle yangınların kalitesiz kablo kullanımından meydana geldiğini sözlerine ekleyen Yıldız, bu nedenle işletmelerin de belli önlemler alması gerektiğini eğer alınmazsa teminat verilmeyeceğini ya da yüksek primlerle sigorta sunulacağının altını çizdi. Ayrıca Yıldız, gerekli önlemler alındığında az primle yüksek kazançlar sağlanacağını, güvenli bir tesisle hizmet verileceğini vurguladı.

Sigorta Sektöründe %12 Büyüme Bekleniyor

Yıldız sigorta sektörüyle ilgili de yorumlarda bulundu. Sektörün ve ülke ekonomisinin doğru oranda ilerlediğini söyleyen Yıldız, 2014 sonunda ülke ekonomisinin %3, sigorta sektörünün ise %12 oranında büyümesinin beklendiğinin altını çizdi.

Bireysel Krediler Sigorta Satışını Etkiliyor

Bireysel kredilerin artmasının poliçe satışını da olumlu yönde etkilediğini aktaran Yılmaz, bireysel krediler azaldığında ise, otomobil kredileri %40, otomobil satışları %30 ve hayat sigortası %15 oranında düşüş gösterdiğini sözlerine ekledi. Kasko satışında da %3 azalma olduğunu belirten Yılmaz, poliçe yenilemelerinin yapılmasından dolayı poliçe adetlerinin %5 oranında yükseldiğini söyledi.

Zurich Sigorta Büyümeye Devam Ediyor

Türkiye’de büyümelerini hızla sürdürdüklerini söyleyen Yıldız, var olan 500 acentesine 2014 yılında yeni 100 tane daha ekleyeceklerini belirtti ve 2016-2017 yıllarında ki hedeflerinin bin acenteye ulaşmak olduğunu vurguladı. Zurich Sigorta, 2013’te World Finance dergisi tarafından “Türkiye’nin en iyi sigorta şirketi” seçilmişti.

Sigortam.net üzerinden Zurich Sigorta’nın en uygun sigorta tekliflerine kolayca ulaşmanız mümkün. Bunun için sigorta sorgulama yapmanız yeterli. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan da 7/24 sigorta satın alın.

  


Benzer İçerikler

Eşdeğer Parça Sertifikası Zorunlu Olacak!

1 Haziran 2015'ten itibaren eşdeğer parça sertifikası zorunlu olacak. Genelge şartlarına göre birçok önemli hususun da yerine getirilmiş olması gerekiyor.

Devamını Oku

Bakımsız Arabaya Sigorta Teminatı

1 Nisan 2013 tarihinden itibaren kasko genel şartları değişiyor. Bu değişikliklere göre  full kasko ve süper kasko dönemi artık bitiyor.

Devamını Oku

Otomotiv İhracatı 12 Milyar Dolara Yaklaştı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’den edinilen bilgiye göre, otomotiv ihracatı 2014’ün ilk 6 ayında %11 arttı ve 12 milyar dolara civarına yaklaştı.

Devamını Oku