Sahibinden Araba Alırken Dikkat!

2014 Ocak ayında döviz kurunun yükselmesi ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)’nin artması otomobil fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Dolayısıyla araba almak isteyenler ikinci el araba satın alma eğilimi göstermeye başladı.

Sahibinden araba almak sıfır araba almaktan çok daha zor bir iştir.

Sahibinden araba alırken aracın daha önce kullanılmış olmasından dolayı ince eleyip sık dokumak gerekir. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Yeni araç almanın verdiği heyecanla bazı noktaları gözden kaçırabilirsiniz. Bu nedenle sakin bir şekilde, duygularınızı arka planda bırakarak aracın kontrollerine odaklanmanız gerekir. Sahibinden araba alırken dikkatinizden kaçan bir nokta, daha sonra pişmanlık duymanıza ve üzülmenize neden olabilir.

Aracı Görmeye Gündüz Gidin!

Sahibinden oto almadan önce mutlaka aracı kontrol edin. Mümkünse bu kontrolleri gündüz yapın. Gün ışığında arabadaki hasarlar daha kolay fark edilir ve hataların gözden kaçması daha zordur. Yağmursuz bir hava da işinizi kolaylaştıracaktır.

Aracın Dış Görünüşüne Bakın!

Sahibinden ikinci el oto alırken aracın dış görünüşüne dikkat etmek gerekir. Aracın kaportasını inceleyin. Kaportadaki çizgilerin simetrik ve eşit aralıklı olması gerekir. Kaza yapmış bir aracın kaportasındaki ek çizgiler simetrik olmaz. Aracın ön kaput ve bagaj döşemesini kaldırarak motorun tamponla olan ön boşluğunu ve bagajın stepne boşluğunda deformansyon olup olmadığını kontrol edin. Otomobilin gövdesinde renk farklarının olup olmadığına dikkat edin. Boyada yamalar varsa bu durum aracın kaza yaptığını gösterir. Ayna dipleri, çerçeve lastikleri gibi yerlerden boyanın orjinal olup olmadığı daha kolay anlaşılır.

Aracı Mutlaka Deneyin!

Aracı çalıştırdıktan sonra direksiyonu çevirmeye başladığınızda ön lastik hareket etmiyorsa ya da araç yüksek ses çıkarıp, titremeye başlıyorsa direksiyon sisteminde sorun var demektir. Aracı kullanırken aynadan egzoz borusundan çıkan dumana bakın. Eğer duman rengi mavi ya da siyahsa motor yağ yakıyordur. Aracı kullanırken motorun seslerini dinleyin. Aracı durdurup, vitesi boşa aldığınızda da motorun rahat ve uyumlu bir sesle çalışması gerekir. Aracı çalıştırdığınızda mutlaka frenleri de kontrol etmelisiniz. Ayrıca, imkanınız varsa aracı mutlaka bir tamircinin kontrolünden de geçirin.

Aracın Belgelerini İnceleyin!

Sahibinden satılık araba alırken aracın belgelerinin tam olup olmadığını mutlaka kontol edin. Aracın geçmişte ceza alıp almadığını görmek ve bu cezaların ödenip ödenmediğini öğrenmek için temiz kağıdı istemeyi unutmayın. Satış sözleşmesinin tüm maddelerini detaylı bir şekilde okuyarak imzalayın. Aracın çalıntı olup olmadığını anlamak için motor ve şase numaralarını, ruhsattaki motor ve şase numaralarıyla karşılaştırmayı unutmayın.

İkinci el oto alırken en sık karşılaşılan ve en çok yanılılan durum aracın geçmişte hasargörüp görmediğidir. Sigorta Bilgi Merkezi ikinci el otomobil almak isteyenler için hasar geçmişi ve kaza bilgisi sorgulama hizmetini başlattı.

İkinci el aldığınız arabanızın bakımında size rehber olacak ''Otomobil Fiyatları Artıyor, Aracınızın Kıymetini Bilin'' yazımız da bir çok elemeden geçerek, aldığınız arabanızı uzun süre kullanmanızda size yardımcı olacak.

Detaylı bilgiye “İkinci El Otomobil Hasar Kaydı Sorgulama” yazımızdan ulaşabilirsiniz. Aracınızda meydana gelebilecek hasarlara karşı mutlaka kasko sigortası yaptırın. Sigortam.net üzerinden araba sigorta sorgulama yaparak araba kasko fiyatları listesine kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan sigorta uzmanlarımıza 7/24 ulaşın. 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL