444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sürücü Belgelerini Almayanlar Dikkat!

16 Aralık 2014

Türkiye Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu (TUSEKON) Genel Başkanı İsmail Yılmaz, sürücü belgesi sertifikası bulunan kişilere sürücü belgelerini almaları gerektiğini açıkladı.

Sürücü Belgesinin Alınması Gereken Süre Belli Oldu

2015 yılı itibariyle sertifikalı sürücü belgelerinin geçerliliğini yitireceği haberinin dolaştığına dikkat çeken Yılmaz, bu haberlerin gerçekliğinin olmadığını açıkladı. 29 Mayıs 2013 tarihinden önce sürücü belgesi sertifikası alanların 2015 yılının 29 Mayıs tarihine kadar sürücü belgelerini almalarının gerektiğini belirtti. Yani alınan sertifikaların 2 yıl içinde sürücü belgesine çevrilmesi gerekiyor.

Bu hususa uymayanların ise yeniden sürücü kursuna kayıt olarak sınava girmeleri yani ehliyet alma sürecini tekrar yaşamaları gerekiyor. Bu süreç de maddi ve manevi olarak sürücü adaylarını sıkıntıya sokacak. Ülkemizde 3 bin 450 sürücü kursunun olduğu söyleyen Yılmaz, her sürücü kursunda ortalama 500 sertifikalı sürücü adayının bulunduğuna dikkat çekerek bu durumun 1 milyon 700 bin kişinin sürücü belgesinin yok olacağı anlamına geldiğini vurguladı.

 ,

Sürücü Belgeleri Çeşitleniyor

Yılmaz, sürücü kurslarını denetlemeye devam ettikleri belirterek 2 yıl öncesiyle şimdi sürücü kurslarına karşı bakış açısının değiştiğine dikkat çekti. Yapılan çalışmaların algıyı değiştirdiğini bu durumun da can ve mal güvenliğini korumada etkili olduğunu sözlerine ekledi. Çünkü ehliyet alan sürücüler trafiğe çıktıkları için risk taşır.

2013 yılında ehliyet ile ilgili yapılan değişikliğe de değinen Yılmaz, sürücü belgesinin 17 çeşide ayrıldığını ayrıca belli zamanlarda da belgelerde değişim yaşanacağına vurgu yaptı. Bu değişimin yapılacağı sürecin ağır vasıtalarda her 5 yılda bir, diğer araçlarda ise 10 yılda bir olduğunu söyleyen Yılmaz, sürücülerin de sağlık kontrollerinin yapılacağını belirtti. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye “Ehliyet Sisteminde Neler Değişiyor?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ehliyet Sınavı Zorlaştı

Ehliyet sınavlarından da bahseden Yılmaz, sınavları özellikle zorlaştırdıklarını belirtti. Çünkü sınavların zor olmasının sürücü kurslarında verilen derslerin daha kaliteli olmasını sağladığını dolayısıyla sürücü belgesi almak isteyenlerin de bu konuyu daha fazla önemsediklerini sözlerine ekledi. Konuyla ilgili “Trafik Adabı Dersinden Geçemeyenler Ehliyet Alamayacak!” yazımızı okuyabilir, Ehliyet alabilmek için dikkat edilmesi gerekenleri ise “2014 Ehliyet Alma Şartları Neler?” yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Ehliyetinizi aldıktan sonra aracınızla güvenli bir şekilde yol almak için kasko sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. En uygun kasko fiyatlarına Sigortam.net’in araç kasko sorgulama sayfasından kolayca ulaşın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 telefonda sigortanızı satın alın.


Okumaya Devam Edin

Ehliyet Sisteminde Neler Değişiyor?

18 Kasım 2013 Pazartesi

Yeni ehliyet sistemi 2014 yılında devreye girecek. Ehliyet sınavından stajyer ehliyetine, ehliyet sınıflarından geçerlilik süresine pek çok değişiklik gündemde.

2014 Ehliyet Alma Şartları Neler?

21 Mart 2014 Cuma

Ehliyet almak için başvuru yapmaya karar verdiniz ancak 2014 ehliyet alma şartlarından haberdar mısınız?

3 Kez Yapılan Yanlış Ehliyetin Kaybedilmesine Yol Açıyor!

15 Temmuz 2014 Salı

İçişleri Bakanlığı Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde önemli değişiklikler hazırladı. Son aşamasında olunan tasarının içeriğine yazımızdan ulaşın.