Yaz Yolculukları için Hazırlıklar Başlasın

25 Mayıs 2015

Yoğun, yorucu, kasvetli ve soğuk kış günleri geride kaldı. Güneşin yüzünü gösterip, yüzümüzü güldürdüğü bahar ayları ile kendimize gelmeye başladık ve şimdi sıra geldi yaz tatiline. Pek çoğumuz yaz tatilinin gelmesini iple çekiyoruz. Ne yazık ki hepimizin tatil süresi kısıtlı. Bu nedenle de hepimiz bu sayılı günleri en verimli şekilde değerlendirmek isteriz. 

Tatilde tadımız kaçmasın, güzel, eğlenceli ve keyifli bir tatil ile deşarj olabilelim diye, öncesinde biraz hazırlık yapmakta fayda var. 

 

Yaz Tatili için Nereye Gitmeli?

Tatille ilgili bütün hazırlıklar nereye gidileceğine bağlı olduğu için öncelikle bu konunun düşünülüp bir karara varılması gerekir.  Tatilde ne yapmak nereye gitmek istediğinize karar vermenizi kolaylaştırmak için bir kaç soruya cevap vermeniz yeterli. Böylece pek çok tatil seçeneği arasından en keyif alacağınızı belirlemeniz ve bu yönde karar vermeniz kolaylaşacaktır.

  • Yurt içi mi yurt dışı mı istiyorsunuz?
  • Daha önce gittiğiniz bir yere mi gitmek istiyorsunuz yoksa yeni yerler keşfetmek mi?
  • Sadece kumlara uzanıp deniz tatili mi yapmak istiyorsunuz yoksa deniz olmasa da olur mu?
  • Bu bir kültür tatili veya dağlarda yürüyüşler yapacağınız sportif bir tatil olabilir mi?
  • Bütün aile bireylerinin tatil beklentileri aynı yönde mi?
  • Yapmak istediğiniz tatil küçük çocuklarla birlikte yapmak için uygun mu? Çocuklar için de aktiviteler içeriyor mu?

Kararınızı kesinleştirmek için yukarıdaki soruları çeşitlendirerek gerçekten keyif alacağınız seçeneğe ulaşmanız mümkün.

 

Tatil Biletleri Alındı, Rezervasyonlar Yapıldı

Nereye ve ne zaman gidileceğine karar verdikten sonra çözülmesi gereken konu ulaşım ve konaklama. 

Gitmek sitediğiniz yere ulaşım için havayolu, otobüs veya özel aracınızla gidecek olmanız yapmanız gereken hazırlıkları değiştirecektir. Sadece deniz tatili yapmayı düşünüyorsanız belki uçak veya otobüsle gitmek kendi aracınızla uzun mesafeler araba kullanmanızdan daha iyi olabilir. Ancak gittiğiniz bölgede etrafı dolaşmaya karar verdiyseniz, bütün yolculuğu arabayla yapmak gittiğiniz yerde sizi daha rahat ettirecektir. 

Eğer uçak veya otobüs gibi bir araçla gidilecekse, özellikle uçak bileti konusunda ne kadar erken karar verilirse o kadar faydalı olur. Gideceğiniz yer ve tarih belli olur olmaz uçak biletinizi almaya çalışın, çünkü uçak bileti fiyatları, uçuş tarihi yaklaştıkça artmaktadır. Diğer ulaşım araçları için en azından rezervasyon yaptırmakta fayda var. 

Eğer kendi aracınızla gidecekseniz de yapmanız gereken hazırlıklar, tarih yaklaştığında yoğunluk kazanacaktır.

Uçakta olduğu gibi konaklamada da erkenden rezervasyon yaptırmak daha uygun fiyatlarla konaklamanızı sağlayacaktır. Bu 5 yıldız tatil köyü için de olsa, küçük bir pansiyon için de olsa geçerlidir. 

 

Tatil için Son Alışverişler Tamamlansın

Gitmek istediğiniz yere, tarihe ve ulaşım aracına karar verdikten sonra, tatil tarihi yaklaştıkça çantaların da artık yavaş yavaş hazırlanmasında fayda var. Çantanızı hazırlamadan önce mutlaka bir liste hazırlanması işinizi kolaylaştıracaktır. Bu listeyi hazırlayarak eksiklerinizi tespit etmeniz de çok kolay olacaktır. 

Deniz tatili için; güneş kremi, güneş gözlüğü, şapka, deniz gözlüğü, küçük çocukların suda güvende olması için kolluk, şişme simit gibi şeyler hazırlanacak çantanın olmazsa olmazdır.

Yurtdışına gidecek olanlar için; vize, pasaport, döviz, seyahat sigortası mutlaka önceden organize edilmelidir.

Kültür turu yapacaklar için; tatilden önce gidilecek bölge hakkında araştırma yapması tatillerinde pek çok avantaj sağlayacaktır. Gidilecek bölgenin bir rehberi, haritası, yemek yenilebilecek yerlerin listesi, gezilecek müze, ören yeri gibi yerlerin listesi ve sağlanabiliyorsa önceden alınmış giriş biletleri çantada bulunmalıdır.

Genel olarak gidilecek tatile özel kıyafetler, rahat ayakkabılar , kişisel bakım malzemeleri en  kısa tatil ve küçük çanta için bile gerekli olan malzemeler.

 

Otomobiller Yola Çıkmaya Hazır mı?

Buraya kadar herşey hazırsa ve tatile kendi aracınızla çıkacaksanız, sıra aracınızla ilgili yapmanız gerekenlere geldi. 

İşte güvenli ve rahat bir tatil yolculuk için yapmanız yapmanız gerekenler: 

  • Öncelikle genel araç bakımınızı yaptırın. Mümkünse tatilden en az 2 hafta önce aracınızı bir servise götürerek genel bir kontrol yapılmasını ve küçük de olsa aracınızda bir arıza varsa tamir edilmesini sağlayın.
  • Motor  yağının seviyesini kontrol edin.
  • Lastiklerinizin mevsime uygun olduğundan ve lastik havanızın yola çıkmaya elverişli olduğundan emin olun. 
  • Yaz tatilinde kendi aracınızla uzun yola çıkacaksanız klimanız en büyük yardımcınız olacaktır. Konforlu bir yolculuk için mutlaka klimanızın bakımını yapın. Filtrelerin temiz olduğunda yeterince verimli çalışacağından emin olun.

Aracınızla ilgili alacağınız en önemli önlemlerden biriside araç sigortaları. Özellikle zorunlu trafik sigortanızın süresinin geçmediğinden emin olun. Trafik sigortası, yaptırılmaması cezaya sebep olan  zorunlu bir sigorta olmasının yanı sıra, herhangi bir kazaya sebebiyet vermeniz halinde karşınızdaki kişinin zararlarını karşılamanızın güvencesi olduğu için ekonomik olarak sizi koruyan önemli bir sigortadır.  Herhangi bir kaza durumunda kendi hasarlarınızı, bütçenizi sarsmadan giderebilmeniz için de kasko sigortanızın bulunmasında büyük fayda var. Ayrıca kaskonuzun olması, ikame araç ve çekici hizmeti gibi teminatlar ile tatilde zorda kaldığınız durumda da size destek olacaktır. 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak, zorunlu trafik ve araç kasko sigortalarını konusunda konusunun uzmanı sigorta danışmanlarımızdan destek alarak, sigortalarınızı yaptırabilirsiniz. Araç sigortalarınızı Sigortam.net’ten yaptırdığınızda, hasar durumunda da 444 24 00 numaralı telefondan 7 gün 24 saat bize ulaşarak her türlü desteği alabileceğinizi unutmayın.

 

Siz Tatildeyken Eviniz Güvende mi?

Son olarak sıra geldi siz tatildeyken aklınızın evde kalmaması için almanız gereken önlemlere. Malum, yazın gelmesi ve pek çok kişinin tatile çıkması ile birlikte, hırsızlar da mesailerine başlıyor. Bununla birlikte, üst kattaki komşunun suyu açık bırakmasından, elektrik kontağında oluşabilecek bir sorun nedeni ile siz evde yokken, evizin hasar görmesi mümkün. Tatil dönüşünde bu tür sorunlar yüzünden sıkıntı yaşamamak için konut sigortası yaptırmayı düşünmelisiniz. 

Evden çıkmadan önce, gaz vanası ve musluklar kapatılmalı, kullanılmayacak elektronik aletlerin fişleri prizden çekilmelidir. Yola çıkmadan önce kapınızı kilitlemeyi de unutmayın. 


Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.