Yeni Lastik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pek çok sürücünün gözünden kaçsa da otomobil parçalarının arasında en önemli unsurlardan biri lastiklerdir. Çünkü; aracın yol ile teması sadece lastikler aracılığıyla sağlanmaktadır.

En az araç bakımı ve muayenesi kadar önemli olan lastikler, yüksek araç performansı için olmazsa olmazlar arasında yer alır. Yani yüksek araç performansı ve konforu lastik bakımıyla da ilgilidir. Aracınızın performansını arttıracak diğer önerilerimizi; ”Aracımın Performansını Nasıl Yükseltirim?” yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Lastik seçimi ve bakımı doğru yapılmış araç, sürüş ve yönlendirme sırasında araç kontrolünü sağlamanızı kolaylaştırır. Lastik bakımı ile ilgili detaylı bilgi için; ”Lastik Bakımı Nasıl Olmalıdır?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Yanlış seçilen lastikler, yol tutuşunu kötü etkiler ve aracın yolla temasını azaltacağı için risk oluşturur. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Araçtan beklenen performansı yakalayabilmek, daha da önemlisi güvenli bir yolculuk için lastik alımında dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Bu detaylardan en önemlilerini bir araya getirerek ailenizle geçireceğiniz güvenli yolculuklara yardımcı olmak istedik.

Yeni Lastik Alımında Dikkat Edilecekler

  • Otomobil, sigorta veya aracınızın herhangi bir aksamını alırken olduğu gibi lastik seçimi de güvenilir ve kaliteli markalar arasından yapılmalı. Bu noktada kullanıcı yorumlarından yararlanabilirsiniz.Kullanıcı yorumlarında lastiğin fiyatına dair yargılar çoğunlukta olacaktır. Bu yorumlara bakarken önceliğiniz lastiklerin fiyatı değil, kalitesine dair yorumlar olmalıdır. Sadece uygun diye aldığınız lastikler hiç beklemediğiniz bir anda sizi yolda bırakabilir.
  • Almak istediğiniz lastik markasını seçtikten sonra teknik detaylara geçebilirsiniz. İşin teknik kısmı için araç üreticisinin önerdiği lastik ebadını baz alabilirsiniz. Belirlediğiniz lastik firması da bu konuda size yardımcı olacaktır.
  • Teknik kısımda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, araç üreticilerin önerdiği yük endeksi ve hıza uygun lastik seçimidir.
  • Lastiğin üretim yılı da araçtan ve lastikten beklenen performansı etkiler. Bir lastiğin kullanılmamış dahi olsa, üretim yılının 5 yılı geçmemesi gerekir. Lastiğinizin ömrünü uzatmak istiyorsanız; ”Lastiğinizin Uzun Ömürlü Olması için Öneriler” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.
  • Kaliteli lastik değerlendirmesinde etkili bir diğer detay lastiğin yol tutuşudur. İyi bir yol tutuşuna sahip olmayan lastik, sizi yarı yolda bırakabilir.

Lastik, fren, buji bakımı ve seçimi gibi pek çok detayın temelinde araç güvenliğini sağlamak yatar. Bütün bunlar önemli etkenlerdir ancak korktuğunuz durum başınıza geldiğinde veya siz bir kazaya neden olduğunuzda hasarınızı karşılamaya yetmez.

Seyir halindeyken başınıza gelebilecek her türlü riskin önüne geçmek için araç sigortalarınız olan kasko ve trafik sigortanızı yaptırın.

Bu güvencelere bir uzman desteğiyle sahip olmak isterseniz Sigortam.net’in online sigorta sorgulama formunu doldurun, dilerseniz 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın. Unutmayın, güvence geciktirmeye gelmez!

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL