Tatilde İlk Yardım Nasıl Yapılmalı?

Tatil sezonu okulların da kapanmasıyla bu ay artık resmen başlamış oldu. Ailemizle ve arkadaşlarımızla yaz tatili planlarımızı yaptık. Kimimiz maceralı tatillere gidecek, kimimiz kendini deniz – kum -güneş üçlüsüne teslim edecek. 
 
Hangi tür tatile gidersek gidelim, karşımıza ufak tefek aksiliklerin çıkması olası. Bu ay sizlerle tatilde yaşanacak küçük kazalara karşı neler yapılabileceği hakkında ipuçları paylaşmak istedik.  Ciddi durumlarda mutlaka bir doktor ve hastaneye başvurmanızı hatırlatır, iyi tatiller dileriz. 
 

Tatilde Oluşabilecek İlkyardım Gerektiren Durumlar

 
Öncelikle belirtmekte fayda var ki, bilinçsiz bir şekilde yapılan ilk yardım hamleleri hastaya faydadan çok zarar veriyor. Bu nedenle ağır kazalarda veya kafa bölgesine alınan darbelerde kesinlikle müdahale edilmeyip, uzmanlara haber verilmesi gerekiyor. 
 
Tatilde basit ilk yardım araçları ve hareketleri ile önlenebilecek durumlar şunlar olabilir:
 

Suda Boğulmalarda İlk Yardım

 
Yaz aylarında en sık görülen kazalar arasında denizde, havuzda veya göl, nehir gibi tatlı sularda boğulma yer alır. Sadece yüzme bilmeyenlerin boğulacağı gibi bir görüş yanlıştır. Çok iyi yüzme bilen kişiler de bilmedikleri bir yerde yüzerken dalga veya kramplar nedeniyle boğulma tehlikesi geçirebilir. 
 
Boğulan birini gördüğünüzde öncelikle hedefiniz ona tutunabileceği bir cisim uzatmaya çalışmaktır. İyi yüzme bilseniz de boğulan kişinin yanına kendi güvenlik önleminizi almadan yaklaşmak, sizi de aşağıya çekmesine neden olabilir. Boğulan kişi havuzda ise, suyun kenarına güvenli bir şekilde tutunarak veya yere yatarak kişiye ulaşmaya çalışmalısınız. Boğulan kişi uzakta ise yanına gitmeye çalışmadan can simidi veya tutabileceği ve sizin çekebileceğiniz uzun bir cisim uzatmak gereklidir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Boğulmada İlk Yardım ve Suni Tenefüs

 
Boğulma tehlikesi geçiren kişi sudan çıkartıldığında ilk amacınızın akciğerlerine hava gitmesini sağlamak olmalıdır. Bunun için kişi sığ suya veya kıyı, tekne gibi güvenli bir alana getirildiğinde ilk olarak üzerinde sıkan ve baskı yapan giysiler gevşetilmeli veya çıkartılmalı ve gecikmeden suni tenefüse başlanmalıdır. 
 
Suni tenefüs, ağızdan ağıza veya ağızdan buruna yapılabilir. Kaza geçiren kişinin ciğerlerindeki suyu atmasını ve akciğerlerine havanın gidişini sağlamak için kuvvetli bir şekilde ağızdan veya burundan hava üflemek gerekir. Üflenen hava, ciğerlerdeki suyun köpürerek dışarı çıkmasını sağlar. Her üfleyişten sonra kazazedenin başı yana çevrilmeli ve suni solunum işlemi kişi nefes alıp vermeye başlayana kadar devam etmelidir. 
 
Suni solunumun ardından kişi nefes alıp vermeye başladığından bir battaniye veya örtüye sarılarak vücut ısısı artırılmaya çalışılır. Kişinin ciğerlerindeki hasar seviyesinin görülebilmesi için vakit kaybetmeden hastaneye götürülmesi ve kontrol altında tutulması gereklidir. 
 

Kırık-Çıkıklar, Burkulmalarda İlk Yardım

 
Doktorlar tarafından yaz aylarında yine ilk sıralarda olan kazaların kırık, çıkık, burkulma ve zedelenmeler olduğu bildirilmektedir. Yazın artan trafik kazalarında da meydana gelebilen kırıklar ve çıkıklarda uygulanabilecek ilk yardım aşamaları şunlardır:
 
Kırıklarda, kırık bölgesinde şişme ve deride bozulma meydana gelir. Kırık oluşan bölge hareket ettirilemez ve şiddetli ağrı oluşur. Açık yara söz konusu ise kırık kemiğin ucu görülebilir. 
 
Kırık bölgenin olabildiğince sabit tutulması ve oynatılmaması gerekir. Oynayan kemik ucu veya parçaları diğer dokulara zarar verebilir. Bu özellikle kaburga kırıkları için hayati önem taşımaktadır. Kırılan kaburga kemiğinin ucunun kalbe batma riski bulunmaktadır. 
 
Kişi hastaneye götürülürken, kırık bölgenin oynamaması için bir destek ile sarılabilir. Bu destek bir tahta veya sert plastik bir cisim olabilir. Kırık kol bölgesinde ise, kol sargı ile vücuda sabitlenerek hastaneye gidilebilir. 
 
Kırık esnasında açık yara da bulunuyorsa, sağlık kuruluşuna ulaşana kadar kanamayı durdurmak için temiz bir bezle tampon yapmak gereklidir. 
 
Çıkıklar, eklemlerde oluşan kemik kaymalarıdır. Çıkık durumunda eklemde ve eklemin bulunduğu vücut bölgesinde şekil bozukluğu meydana gelir. Ağrı, hassasiyet ve şişlik görülebilir. 
 
Çıkıklar da aynen kırıklar gibi ancak bir sağlık kuruluşunda tedavi edilebilir. Bu nedenle yapılacak ilk yardım işlemi, kırıklarda olduğu gibi vücudun o bölümünün sabitlenmesidir. Böylece yerinden ayrılmış kemiğin sinirlere veya diğer dokulara zarar vermesi önlenir. Çıkık tespit edilen bölgeye buz torbası konarak şişlik ve ağrı azaltılabilir. Mümkünse çıkığın meydana geldiği bölge kalp seviyesinin üzerinde tutulmalıdır. 
 
Burkulmalar, bir eklemin hareketinin kendi sınırından fazla zorlanması sonucunda meydana gelir. Ağrı, şişlik ve morluk oluşur. Hareketler tamamen engellenmez ancak ağrılı bir şekilde olur. 
 
Burkulmuş bir eklemin hareket ettirilmemesi önemlidir. Eklemin üzerine buz torbası konarak şişlik ve ağrı hafifletilebilir. Burkulmuş bölge kalp seviyesinin üzerinde tutulmaya çalışılır, aşağı sarkıtılmamalıdır. 
 
Burkulma olan eklem elastik bir sargıyla sarılabilir. Bilek burkulmasında parmaklar hareket ettirilerek kan dolaşımının devam etmesi sağlanmalıdır. Burkulmalar kırık ve çıkıklar kadar ağır vakalar olmasa da, yine de bir sağlık kuruluşuna gitmekte fayda vadır. Burkulmaların arkasında kırık veya eklem bağı kopması olabilir. 
 
– Ezilme ve zedelenme durumları ise şiddetli çarpmalarda veya yüksekten düşen cisimlerin vücuda zarar vermesiyle oluşmaktadır. Ezilen bölgeye buz torbası konur. Temiz bir sargıyla sarılıp dinlendirilmesi gerekir. 
 

Gıda Zehirlenmesinde İlk Yardım

 
Sıcak hava şartlarında açıkta beklemiş yiyecekler zehirlenmelere neden olabilir. Bozulmuş gıdanın yenmesini takiben bir kaç saat içinde ishal, bulantı, karın ağrısı ve bazen de kusma görülebilir.   
 
Gıda zehirlenmelerinde kişiyi doktora götürmeden önce yapılabilecek ilk yardım uygulamaları şunlar olabilir:
 
Yenen ürünün üzerindeki etiketi inceleyin.  Zehirlenmeye karşı neler yapılabileceği yazıyorsa bunları uygulayın. 
Kişinin bilinci yerindeyse bir bardak süt veya su içirilebilir. Sıvılar, zehrin vücut tarafından tutulmasını yavaşlatıcı etkiye sahiptir. 
Kişi halsiz ve bilinçsiz ise boğulmaya neden olacağından ağızdan bir şey verilmesi tehlikelidir. 
Kişiyi kendiniz kusturmaya çalışmayın. Onu etkileyen maddeyi tam olarak bilemiyorsanız, kusturmak zarar verebilir. 
Sağlık kuruluşuna giderken yanınıza yenen gıda maddesinden mutlaka alın. Eğer kişi kendisi kusmuş ise kusulan maddeden örnek alarak yanınızda götürmeniz, teşhisi kolaylaştıracak ve tedaviyi hızlandıracaktır. 
 
Tatiller herkes için yılın en güzel anları. Bu anlarda başa gelen olumsuzlukları daha hafif atlatmak ve sağlık hizmetlerine rahatça ulaşabilmek için özel sağlık sigortanızı yaptırmanızı öneririz. Hem kendinizin hem de ailenizin sağlığını tatillerde de güvence altında tutmak için Sigortam.net özel sağlık sigortası uzmanlarına ulaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL