Araç Değişikliği Yapmak İsteyenler için 2014’ün En Çok Satan Arabaları

Her yıl olduğu gibi bu yıl sonu da araç alım-satımlarında hareketlilik yaşanıyor.

2015 modelleri çıkmadan aracını yenilemek isteyenler için sıfır ya da ikinci el araç araştırmaları başladı.

Bu noktada 2014’ün en çok satan arabalarının hangileri olduğunu bilmeniz fayda sağlayacaktır.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) 2014’ün Ocak – Ekim ayı döneminde  en çok satan otomobil markalarını açıkladı.

Bu bilgilere göre hangi markanın ne kadar satıldığını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

2014 Ocak-Ekim Döneminde En Çok Satılan 10 Araç
 

 1. Volkswagen
 2. Renault
 3. Fiat
 4. Ford
 5. Hyundai
 6. Opel
 7. Toyota
 8. Dacia
 9. Mercedes-Benz
 10. BMW

Araç Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Nokta
 

 1. Araç satın alırken ihtiyaçlarınızı, araçtan beklentilerinizi, bütçenizi vs. bir bütün içinde değerlendirerek, nasıl bir araç alacağınıza öncelikle karar vermeniz gerekir.
   
 2. Az yakıt tüketen ve karbon emisyonu az olanları tercih edin. Böylece bütçenizi korurken çevre kirliliğini önlemeye de destek vermiş olun.
   
 3. Satın alacağınız araca gerçekten ihtiyaç duyacağınız parçaları ve aksesuarları taktırın. Aksi durumda aracın yakıt tüketimi daha fazla olacaktır.
   
 4. Araçta bulunması gereken en önemli donanımlarından biri güvenliktir. Dolayısıyla araçlarda standart olarak bulunan emniyet kemeri, hava yastığı vs. dışında ABS, EBD gibi aktif güvenlik sistemlerinin olup olmadığına bakılması gerekir.
   
 5. İkinci el bir araç alacaksanız mutlaka vergi ve ceza borcunun olup olmadığına bakmalısınız. Ayrıca otopark borcununun ödenip ödenmediği de önemlidir. Konuyla ilgili detaylı bilgi için “Araba Alırken Otopark Borcuna Dikkat Edin!” yazımızı inceleyin.
   
 6. Araç alırken bütçenizi sadece araç fiyatına göre ayarlamamalısınız. Çünkü vergisi, alım-satım işlemleri, kasko sigortası, trafik sigortası, bakımı, onarımı gibi yapılması gereken önemli işlemlerin masraflarını da hesap etmelisiniz.
   
 7. Alacağınız aracın değerini göz önünde bulundurmalısınız. Özellikle 2.el araçlarda bu konuya daha önem vermeniz gerekir. Aracın üretim yılı üzerinden zaman geçtikçe aynı doğrultuda değer kaybedecektir. Aracınızı satmak istediğinizde bu durum sizi doğrudan etkileyecektir.
   
 8. Aracınızı aldıktan sonrasını da düşünmelisiniz. Aracın yedek parça ve servis ağının yaygın olup olmadığına bakmanız gerekir.
   
 9. Almaya karar verdiğiniz bir araç ile mutlaka test sürüşü yaparak rahatlığını ve performansını ölçmelisiniz.
   
 10. İkinci el araba alacaksanız mutlaka servise göstermeli, çalıntı olup olmadığını öğrenmek için şase numarasını ruhsattaki numara ile karşılaştırmalısınız. 2. el araç alırken dikkat edilmesi gereken noktalarla ilgili “Sahibinden Araba Alırken Dikkat!” yazımızı inceleyin.

Araç satın alırken dikkat edileceklerle ilgili “Yeni Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımızdan da bilgi alabilirsiniz.

Yeni aracınızın risk nedeniyle oluşan masraflarını güvence altına almak için kasko sigortasını yaptırmayı da ihmal etmeyin. Sigortam.net’ten sadece 3 dakikada kasko hesaplama yapın, en uygun kasko fiyatlarına kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefon üzerinden sigorta satın alın.

Benzer İçerikler