Şehirler Arası Seyahat Yasağı Kalkıyor!

Şehirler arası seyahat yasağının kaldırılma tarihi belli oldu! 28 Mayıs Perşembe günü yapılan kabine toplantısı ile seyahat yasağının kaldırılma tarihi 1 Haziran olarak belirlendi.

Ülkemizde Covid-19 salgınına karşı önlem olarak uygulanmakta olan iller arası giriş çıkış yasakları ilk aşamada 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta başlamış, kademeli olarak düşürülerek İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerin yer aldığı 15 ile kadar sınırlandırılmıştı. Normalleşme süresi kapsamında 15 ilde de giriş çıkış yasaklarının kaldırılması bekleniyordu. Beklenen haber, kabine toplantısından sonra Cumhurbaşkanı’nın açıklaması ile geldi.

Normalleşme Adımları Açıklandı!

Kamuoyuna açıklama yapan Cumburbaşkanı Erdoğan, “1 Haziran’da normal hayata başlayacağız” mesajı vererek normalleşme yönünde atılacak adımları açıkladı. Seyahat kısıtlaması ve diğer gelişmelerle ile ilgili:

Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran’dan itibaren tamamıyla kaldırılmıştır. Olumsuz bir durum görmemiz halinde bazı illerimiz için bu kısıtlamayı yeniden getirebiliriz. İdari izinde bulunan, esnek çalışma sisteminde olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacak. Kreşler ve bakımevleri 1 Haziran’da açılacak.” diyerek seyahat kısıtlamasının kaldırılacağını belirtti.

Aynı zamanda salgın sürecinin gidişatına göre kısıtlamalara tekrar dönülebileceğinin de mesajını vererek takip ve önlem sürecinin de devam ettiğini de vurguladı.

Hangi Şehirlerde Kısıtlama Kaldırılıyor?

Zonguldak ve 30 büyükşehirde başlayan giriş çıkış kısıtlaması son olarak Zonguldak ve 15 ile düşürülmüştü. Kabine toplantısı sonucunda açıklanan yeni gelişmelere göre, Zonguldak ile büyükşehirler Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun ve Van’a kara, hava ve deniz yolu ile giriş çıkışlar 1 Haziran’da tekrar açılacak.

1 Haziran tarihine kadar ise seyahat kısıtlaması devam ediyor. Aynı zamanda 15 ilde haftasonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması, 30-31 Mayıs Cumartesi-Pazar günlerinde uygulanmaya devam edecek.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL